Fakty o karpiu

Fakty o karpiu

Karp

Karp to różne gatunki dużych tłustych morskich ryb słodkowodnych z rodzaju Cyprinus, niezwykle licznej rodziny ryb występujących tylko w regionie śródziemnomorskim. Chociaż karpie są powszechnie spożywane we wszystkich częściach świata, są powszechnie uważane za niepożądane gatunki inwazyjne w niektórych częściach Australii, Afryki i USA. Karpie żyją na płyciznach, lagunach i w osadach rzek, jezior i oceanów. Poruszają się po powierzchni wody za pomocą płetw ogonowych, ale mogą być również napędzane przez płetwy.

Budowa karpia

Ciało i skrzela karpia pokryte są twardą, półprzezroczystą skórą. Mają na plecach dwa rzędy małych kolców zwanych guzkami, a także są wyposażone w woreczki. Ich nozdrza i oczy znajdują się w środkowej części ciała i oddychają powietrzem przez woreczki skrzelowe. Muskularna skóra karpia pokrywa jego serce i płuca, a przewód pokarmowy jest długi, co umożliwia mu wchłanianie tlenu z wody, w której żyje. Karpie mogą poruszać się w wodzie do przodu i do tyłu, ale ich skrzela są ruchome, dzięki czemu mogą oddychać podczas pływania. Ich oczy są przystosowane do widoku dziennego i nocnego.

Pochodzenie

Przodkowie współczesnego karpia pochodzili z wód Morza Egejskiego około 500 milionów lat temu, na wodach dzisiejszej Turcji i Grecji. W czasach prehistorycznych karpie te żyły w oceanach, ale straciły zdolność oddychania powietrzem po zjedzeniu dużych ilości roślin i innych rodzajów planktonu. W późniejszym okresie paleocenu, kiedy dinozaury stały się dominującymi zwierzętami lądowymi na ziemi, karp wyewoluował najpierw do wykorzystania jako bydło, a następnie na lądzie. W późnej kredzie były już szeroko udomowione i zaczęły migrować z miejsca na miejsce, gdzie były zjadane przez członków innych grup. W późnym eocenie karpie wyginęły, ale znaleziono niektóre z ich skamieniałości.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *