Ile kosztuje murowane ogrodzenie

Ile kosztuje murowane ogrodzenie

Ile kosztuje murowane ogrodzenie

Ogrodzenie służy nie tylko zabezpieczeniu działki przed obcymi osobami lub dziko żyjącymi zwierzętami, ale pełni również funkcje dekoracyjne. Wybór systemów ogrodzeniowych jest dziś bardzo duży i każdy z nas na pewno znajdzie odpowiednie ogrodzenie dla swoich potrzeb… i swojego budżetu. Niestety budowa ogrodzenia nie jest tanią inwestycją, a jej koszt jest wprost proporcjonalnie zależny do konstrukcji ogrodzenia. Do najtańszych należą ogrodzenia siatkowe i z paneli zgrzewanych. Jeżeli natomiast chcemy coś bardziej reprezentacyjnego i monumentalnego, powinniśmy wybrać ogrodzenie murowane.

Jak zbudowane jest ogrodzenie murowane

Wybór materiałów pozwalających wykonać ogrodzenie murowane jest dziś bardzo duży. Ogrodzenie tego typu można wykonać ze specjalnych bloczków betonowych, cegły klinkierowej, kamieni, a nawet pustaków, na które nanosi się tynk cienkowarstwowy. Jak w każdym rodzaju ogrodzenie, tak i ogrodzenie murowane musi posiadać solidny, stabilny i głęboko osadzony fundament. To on będzie przenosić obciążenia na grunt, a jednocześnie musi zapobiegać wysadzaniu przez mrozy. Powinien być zatem posadowiony na głębokości większej niż strefa przemarzania – min. 100 cm. W innym przypadku może dojść po zimie do przechylania się ogrodzenia na jedną stronę i jego całkowitym zniszczeniem.

Wypełnienia w ogrodzeniach murowanych

Ogrodzenia murowane również muszą posiadać wypełnienia pomiędzy słupkami, chyba że inwestor zdecydował się na ogrodzenie w postaci ciągłego muru. Wtedy nie jest to konieczne. Ze względów estetycznych wybiera się jednak projekty ogrodzeń murowanych z wypełnieniem w postaci drewnianych sztachetek pionowych lub wypełnieniem ze stali. Mogą to być nowocześnie wyglądające poziome profile malowane proszkowo lub elementy kute w klasycznym wyglądzie. Oczywiście jeżeli chodzi o cenę, to do najdroższych należą wypełnienia ze stali. Są one również najbardziej trwałe i najmniej problematyczne w użytkowaniu. Raz a solidnie zabezpieczone przed korozją nie będą wymagać ponownej konserwacji przez wiele następnych lat. Nieco tańsze jest wypełnienie drewniane, jednak trzeba pamiętać o jego okresowym konserwowaniu, co jest oczywiście czasochłonne.

Ile kosztuje ogrodzenie murowane

Na koszt całego ogrodzenia murowanego składa się wiele czynników, takich jak roboty ziemne, wykonanie fundamentów, materiały, robocizna, a także ukształtowanie terenu. Uśredniając wszystkie koszta, można przyjąć że metr bieżący takiego ogrodzenia na gotowo kosztuje ok. 300 złotych. Przyjmując do naszych obliczeń że działka ma wymiary ok 30 na 30 metrów i ogrodzenie murowane wykonujemy tylko od frontu, czyli od strony reprezentacyjnej, zapłacimy za nie 9000 złotych. Do tego należy doliczyć koszt ewentualnej bramy i furtki, a także napędu. Jak widać nie jest to mała inwestycja, której na pewno przyda się jakieś wsparcie. Może nim być kredyt gotówkowy, który stosunkowo prosto można uzyskać przez internet. Bez wychodzenia z domu wypełnij wniosek, odbierz pieniądze i planuj wygląd swojego ogrodzenia.